Oyo Assembly screens, confirms 32 LGAs, 35 LCDAs nominees as caretaker chairmen

0
51
Makinde
Makinde

Oyo State House of Assembly on Wednesday screened and confirmed the names of 33 Local Government Care-taker Chairmen and the 35 Local Council Development Areas designates, sent to it by Gov. Seyi Makinde.

The LGAs and LCDAs caretaker Chairmen designates were screened by the House Committee on Local Government and Chieftaincy matters on Tuesday and confirmed by the House.

The News Agency of Nigeria (NAN) reports that the Chairmen’s name include: Okeleye Gbenga- Afijio Local Government, Olumuyiwa Ogunrinde -Akinyele East, Ahmed Kazeem – Akinyele South.

Others are : Seun Olu North- Soro LCDA
Adedigba Jimoh- Akinyele West,
Wahabi Kareem- Oriire North,
Bankole Bidia- Oriire Central
Fatai Okunlola- Oyo South West,
Arowosaye Saheed- Oyo East, and Akeem Olukitibi- Oyo West.

Alhaji Omirinde Sharafadeen- Saki West,
Alhaji Muda Busari- Saki East,
Moruf Gbadamosi- Surulere Oko,
Sharafadeen Muhammed- Surulere Orile-Igbon, Adegbite Isiaha – Surulere Iresaadu, Akindele Ojo- Afijio West and
Alaka Yinusa- Oyo South East.

Adediran Sulaiman- Irepo, Lukman Majekobaje- Oriire South, Rahmon Adepoju- Ibadan North West,
Shittu Laisu – Ibadan North and
Alhaja Kehinde Eboda- Ibadan South East/ Scout Camp and Alhaji Salimonu Afolabi- Kajola.

Oyediran Gideon- Iwajowa LCDA
Saka Fashola- Ido, Sheriff Adeojo- Omi-Adio, Adeniran Ramat- Saki East,
Amusan Gideon- Ogbomoso South West
Seun Adeyinka- Ogbomoso Central
Seun Ojo- Ogo Oluwa /Ajaawa
Ajala Abraham- Ogo Oluwa Odo-Oba.

Chief Ayandeyi Ayantunji- Olorunsogo
Wahab Kazeem- Oluyole , Akorede
Olaide Popoola- Oluyole Idi- Ayunre
Alhaji Sanusi Musibau Adesina – Ona-Ara Akanran, Adekunle Balogun – Inukan,
Yakub Ganiyu- Orelope and
Sunday Johnson Busayo- Saki East Ifeloju.

Adeleke Tajudeen- Saki West Wewe,
Dr. Adepoju Mudashiru- Atisbo Tede,
Makanjuola Joel Ayoola- Atisbo South,
Ibrahim Sulaiman Akinkunmi- Atiba Ofa-Meta, Sanda Sikiru – Egbeda,
Dr. Amos Olawoyin- Egbeda Ajorosun, and Kazeem Osannyi- Ibadan North Aare Latoosa.

Alhaji Waheed Akanbi- Ibadan North,
Yinka Oladimeji- Irepodun Ijokodo, Abiodun Babalola- Ibadan East Agugu,
Ibrahim Akintayo- Ibadan North East
Omotoso Ganiyu- Oke’Badan and
Alawode Oluwole- Ibadan South East.

Kehinde Akande- Ibadan South West
Tajudeen- Adigun- Ibadan West Alesinloye, Sharafadeen Olaoniye- Ibarapa Central Igbo-Ora, Obalowo Olugbenga- Ibarapa East Eruwa
Joseph Diji– Ibarapa North East and
Okediji Daniel- Ibarapa North Igangan.

Ajibola Raheem- Iseyin South,
Ogunleke Timothy- Araromi
Abilawon Mufutau – Iseyin Central,
Ojo- Akintola- Itesiwaju,
Adeleke Olayiwola Jacob- Iwajowa.

Jelili Oyinloye- Iwajowa Iwere-Ile
Kazeem Gbadamosi- Lagelu West
Babalola Asimiyu- Lagelu North
Abdul Kelani- Lagelu Iyana-Offa
Alhaji Ibrahim Ajagbe- Ogbomoso North.

NAN reports that Mr Oyedokun Oyeniyi, of Ogbomoso South was not appointed by the House. (NAN)

– Dec. 19, 2019 @ 7:45 GMT

(Visited 57 times, 1 visits today)
Click Banner for Details
Loading...